Niedziela, Styczeń 5, 2020, 14:36

Faza oddechu poprawnie wykonana podczas kroku pływackiego jest kwintesencją poprawnego stylu. Nie da się ukryć, że wykonanie sekwencji oddechu nie przynosi nam żadnych korzyści związanych ze wzrostem prędkości z jaką płyniemy.

Jest on natomiast konieczny w celu dostarczenia tlenu do organizmu.
W niniejszym artykule przybliżymy aspekty związane z oddychaniem podczas kraula, jak również postaramy się opisać błędy oraz zaprezentować poprawnie wykonane sekwencji tego elementu.

Wyobraźmy sobie sytuację, że rozpoczynamy fazę napędową prawą ręką i zaraz po tym, kiedy ją zakończymy przejdziemy do fazy oddechu (w tym momencie prawa ręka wykonywała będzie fazę odpoczynku nad taflą wody). To właśnie ten kluczowy moment musimy odpowiednio wyćwiczyć, aby nie wykonać oddechu zbyt późno, co następnie skutkowało będzie zbyt małą ilością czasu na wykonanie całego oddechu.

Należy pamietać, że czas trwania cyklu ( pełnego kroku pływackiego ) jest taki sam:�- Gdy nie wykonujemy poboru powietrza oraz gdy go wykonujemy.

Prawidłowo wykonany oddech w kraulu pozwala na utrzymanie hydrodynamicznej pozycji ciała i zachowanie rytmu pływania.
W naturalny sposób zwiększa też efektywnośc i ekonomię stylu.
Wielu zawodników wykonuje ten element błędnie, unosząc głowę znad wody w momencie oddechu, co najczęściej skutkuje obniżeniem bioder i załamaniem pozycji ciała w wodzie.

Prawidłowe kształtowanie mechaniki oddechu w kraulu:

Najistotniejszymi miejscami są skroń i bok głowy. W momencie oddechu te punkty muszą być zanurzone pod wodą. Kiedy skroń i bok głowy znajdują się nad wodą usta nie mają swobodnego dostępu do powietrza.

Zanurzenie tych punktów pod wodę i zanurzenie głowy na równi z kręgosłupem w naturalny sposób uwalnia usta spod wody.
Aby zachować właściwy rytm należy zsynchronizować rotację tułowia
i skręt głowy z ruchem podwodnym ręki.

W momencie oddechu nad wodą powinna znajdować się tylko połowa głowy.
Ułożenie prawidłowe = 1 okularek pod taflą wody.

Ramię prowadzące powinno znajdować się na szerokości barku. Jego poprawne ułożenie rzutuje także na poprawny kierunek płynięcia na zawodach ( open water/triathlon/swimrun ).

Elementów, nad którymi należy się skupić podczas 1 cyklu ruchowego jest bardzo dużo. Każdy z nich jest ważny. Wykonanie błędnego ruchu ciągnie za sobą kolejne, co w ostateczności rozbija rytm Twojego pływania i nie pozwala utrzymać jednego, równego i zadowalającego tempa.

Błędy te są także przyczyną braku możliwości poprawy czasu
( przykład: śr czasu na 100m w objętości całego treningu ).

Średnio na 1 cyklu oddechowym i następującym po nim cyklu napędowym można wykonać nawet kilkanaście błędów. Te źle wykonane elementy w całym cyklu to dla osoby, która nie jest świadoma tego jak pływa prawdziwa “walka”.

Wideoanaliza stylu pozwala przede wszystkim na:
1. Zobrazowanie swojej osoby podczas plywania
2. Zdobycie świadomości na temat wykonywanych błędów
3. Wyznaczenie planu działania w oparciu o nagrania
4. Stałą kontrolę poprawy stylu I postępów


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
Copyright ©2017 wideoanaliza.pl, Profesjonalny system rejestracji techniki pływania