Niedziela, Styczeń 5, 2020, 14:39

Kraul składa się i kilkudziesięciu elementów ( PKU ) nad którymi należy się skupić podczas każdego cyklu ruchowego. Wiadomo, że im więcej elementów naraz pragniemy poprawić tym jest to trudniejsze do wykonania i w efekcie nie jesteśmy w stanie skupić się nad nimi w takim stopniu w jakim byśmy chcieli to robić 😕

Dlatego tak istotne w budowaniu poprawnego technicznie kraula jest stworzenie listy PUNKTÓW KONCENTRACJI UWAGI, nad którymi krok po kroku musicie popracować 👨‍🏫

Zdjęcie pokazuje w jaki sposób należy dzielić sobie "układankę kraula".

w pierwszej fazie należy każdy z elementów opracować oddzielnie - dzięki temu 100% uwagi będzie skierowane na dany element. Znając poprawną specyfikę danego ruchu jesteśmy w stanie poprawnie ją powtarzać osiągając "pamięć mięśniową" dla danego PKU 🏊‍♂️

🗣 Pamiętajcie: Lepiej wykonać 1 element 100 razy, niż 100 elementów po 1 raz

Po Przestudiowaniu każdego elementu z osobna czas najwyższy na łączenie elementów ze sobą w danej sekwencji ruchu. Pozwala to na coraz to dokładniejszą kontrolę nad stylem przy jednoczesnym zachowaniu poprawności technicznego ruchu.

🧐 Łącząc punkt po punkcie zaobserwujecie przy poprawności wykonania także płynność danej sekwencji.

🧠+👀+🎥👥= Myślenie + obserwacja + kontrola wykonania jest tu kluczem do sukcesu.

Na początku jak i w trakcie łączenia już coraz to większej ilości składowych stylu będziecie dość mocno angażowali się i skupiali nad danymi elementami. Czasami może dojść do sytuacji, gdzie wykonując 2-3 elementy cyklu poprawnie kolejny będzie wykonany całkowicie niepoprawnie co może rzutować na całokształt stylu.

Dlatego tak ważnym ogniwem jest obserwacja. Najlepiej gdy Wasze ćwiczenia będzie nawigowała osoba, która będzie w stanie wychwycić od razu błąd przed tym jak stanie się on częścią stylu ( poprzez wielokrotność wykonania niepoprawnego ruchu ).

Pomóc tu może także wideoanaliza, która dokładnie zobrazuje to co staraliście się osiągnąć. Kontrola w takiej postaci jest bardzo istotna jak nie najistotniejsza, ponieważ ponad 85% osób trenujących u nas pływanie zgodnie twierdzi, że to właśnie wideoanaliza jest kluczowym elementem, dzięki któremu wprowadzanie zmian i poprawnych nawyków ruchowych stało się szybsze i łatwiejsze.

____
Czy jest jakaś lista Punktów Koncentracji Uwagi, dzięki której praca nad stylem będzie łatwiejsza ?

OCzywiście, natomiast jednoznacznie należy powiedzieć, że taka lista dla każdego z osobna będzie inna. Tak wiele czynników jest istotnych, że nie można stworzyć jednej listy dla wszystkich.

Nie ma czegoś takiego jak PKU ważniejszy i mniej ważny.

Zapytając 5 osób o najważniejszy wg nich PKU usłyszymy 5 różnych odpowiedzi. Czy ktoś będzie miał rację, a ktoś inny będzie w błędzie ?

NIE 🙃

DLACZEGO ? 🤔

Ponieważ każda z tych 5 osób ma inny wiek, wzrost, wagę, środek ciężkości, charakter pracy, mobilność stawów..... Chociażby dla tych kilku punktów nie możemy określić jednego wspólnego i najważniejszego PKU.

Każdy jest ważny, ponieważ wykonanie 4/5 elementów dobrze nie będzie tym, co chcemy osiągnąć.

Najważniejsze jest to, aby zbudować solidny fundament naszego stylu, który póżniej pozwoli nam na budowanie wysokiego budynku jakim będzie szybki, ekonomiczny i efektywny styl na treningach jak i na zawodach niezależnie czy pływacie na basenie, wodach otwartych, w piance czy bez pianki...


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
Copyright ©2017 wideoanaliza.pl, Profesjonalny system rejestracji techniki pływania