Wiele razy podczas szkoeń pada hasło "cierpliwa ręka". Od samego początku warto nadmienić, że element cierpliwej ręki jest bardzo ważny a zarazem jest punktem, który można dosyć łatwo wypracować. Zacznijmy więc od wytłumaczenia elementu, któremu poświęcimy niniejszy artykuł.
Cierpliwa ręka - jest to pojęcie opisujące ułożenie ręki prowadzącej w momencie, kiedy druga ręka znajduje się w fazie napędowej oraz następnie w fazie odpoczynku ( przeniesienia ramienia ). Zadaniem cierpliwej ręki jest pozostanie w pozycji opływowej do momentu aż druga ręka zakończy swoją pracę. Nie można w tym miejscu określić idealnej pozycji cierpliwej ręki, ponieważ dla każdej osoby głębokość na której się ona znajduje jest inna. Niezmienne jednak pozostaje optymalne ułożenie w osi pionowej, czyli: łokieć najwyżej - nadgrastek niżej - dłoń i palce. ( Ułożenie ramienia widać na ujęciu pod wodą ).
Jeśli chodzi o głębokość utrzymania ręki, to tak jak wspomnieliśmy wcześniej - każdy musi ustalić sobie najbardziej optymalną pozycję dla samego siebie. Niektórzy będą odczuwali komfort (i brak napięć) z ręką opuszczoną nisko, innym natomiast wystarczy pozostawienie ręki kilkanaście centymetrów pod taflą wody. Kluczem do ustalenia pozycji cierpliwej ręki jest wyczucie pełnego komfortu podczas utrzymywania jej w określonej pozycji.
Na sam koniec należy również zauważyć, że pozycję cierpliwej ręki musimy uzyskać zaraz po tym jak ręka zakończy wykonywanie fazy odpoczynku nad wodą, następnie płynnie wprowadzimy ją do wody i skierujemy palce do punktu w którym ręka musi zostać nieruchoma na czas gdy druga ręka rozpocznie swoją pracę (sekwencję tą zamieściliśmy na krótkim filmie pokazowym).
Po dość długim ale zarówno bardzo ważnym opisie, przejdźmy do przedstawienia korzyści płynących z wypracowania cierpliwej ręki. Pierwszą i zarazem najważniejszą korzyścią jest pełna opływowość, którą uzyskujemy poprzez "schowanie" całego ciała za ręką prowadzącą - cierpliwą. Kolejną zaletą jest równowaga, która znacząco wpływa na komfort w wykonywaniu kolejnych sekwencji pracy druga ręką. Na samym końcu należy również zauważyć, że cierpliwa ręka pozostawiona nieruchomo w jednej pozycji daje nam czas aby ręka ta odpoczęła przed wejściem w fazę napędową.
Odpowiedni kontrast posiadania i braku cierpliwej ręki uzyskamy gdy przedstawimy punkty, które tracimy gdy cierpliwej ręki niestety nie będzie udało nam się uzyskać. Otóż, gdy wprowadzimy rękę pod wodę zaraz po fazie odpoczynku i nie zatrzymamy jej nieruchomej w jednej pozycji, ale zamiast tego podąży ona od samego początku w dół i następnie do fazy napędowej, to na pewno stracimy cenne centymetry, w których mogliśmy uzyskać efektywny napęd.
Kolejnym elementem jest utrata równowagi co może spowodować efekt przerotowania, a zarazem próby ratowania tego przerotowania poprzez zbyt dużą pracę nóg w osi poziomej - tzw. "szpagat".
Ostatnim punktem, na który należy zwrócić uwagę jest możliwość pojawienia się napięć gdy nie pozwolimy ręce prowadzącej na wykonaine ślizgu pod wodą w momencie kiedy druga ręka wykonuje napęd - stracimy wówczas benefit płynący z płynnego przesuwania się ciała pod wodą.
Warto pracować nad tym, aby pływać świadomie.
Nie pływaj „jakoś”…… postaw na jakość.
Pozdrawiamy,
Wideoanaliza.pl - Popraw swojego kraula